wroclaw-mdm.pl

Mieszkanie dla Młodych we Wrocławiu
Bądź na bieżąco!

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych weszły w życie

Z dniem 1 września 2015 weszły w życie zmiany wynikające z nowelizacji Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Mówiąc po ludzku ? znacząco zmieniły się zasady programu. Na szczęście w większości przypadków na plus.

Rynek wtórny Największą sensację budzi dopuszczenie do programu nieruchomości z rynku wtórnego. Dzięki temu wybór lokali i domów jest o wiele większy. Dzięki tej zmianie dostęp do programu MdM będą miały również osoby kupujące nieruchomości w mniejszych miejscowościach, w których deweloperzy nie budują nowych inwestycji.
Dla rynku wtórnego obowiązują te same ograniczenia co dla pierwotnego. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75 m2 natomiast domu 100 m2 (chyba, że wychowujemy przynajmniej trójkę dzieci ? wtedy o 10 m2 więcej).
Obowiązują również limity cenowe dla tych nieruchomości. Niestety są one niższe niż dla nieruchomości z rynku pierwotnego. W przypadku rynku wtórnego cena nie może przekraczać 90% wskaźnika odtworzeniowego na danym terenie (na rynku pierwotnym ? 110%). Oznacza to, że na dzień dzisiejszy cena m2 nieruchomości z rynku wtórnego we Wrocławiu przy zakupie z programem Mieszkanie dla Młodych nie może przekroczyć 4239,00 zł, na terenie gmin sąsiadujących z Wrocławiem 3773,48 zł a na pozostałych terenach województwa dolnośląskiego 3307,95 zł. Rodziny z 3 i więcej dzieci ? zdecydowanie faworyzowane Zmiany w programie MdM to chyba jedyny odczuwalny krok rządu w polityce prorodzinnej. Po pierwsze rodziny z dwójką i trójką dzieci dostaną większe dopłaty niż dotychczas. Od teraz osoby/rodziny z dwójką dzieci dostanę dopłatę w wysokości 20% natomiast z przynajmniej trójką dzieci aż 30%. Kolejnym atutem dla rodzin z trójką lub większą ilością dzieci jest fakt, że dopłata będzie liczona aż do 65 m2. Dla rodzin z mniejszą liczbą pociech oraz bezdzietnych dopłata będzie liczona maksymalnie do 50 m2.
Ważne jest również to, że rodziny/osoby z przynajmniej trójką dzieci nie dotyczą obwarowania maksymalnego wieku oraz, że mogą one posiadać inne nieruchomości. Wysokość dopłaty dla nieruchomości znajdujących się na terenie Wrocławia: Limity MdM na 3 kwartał 2015 Brak zdolności kredytowej ? od teraz to nie problem Następną zmianą jest poszerzenie listy osób, które będą mogły przystąpić z nami do kredytu z MdM. Od teraz będzie to mógł być ktokolwiek. Dotychczas mogliśmy skorzystać z pomocy tylko najbliższej rodziny (np. rodziców, rodzeństwa, teściów). Dzięki temu osoby w związkach nieformalnych będą mogły razem zaciągnąć kredyt z programem Mieszkanie dla Młodych. Niestety tylko jedna z takich osób będzie mogła zostać właścicielem nieruchomości. MdM również dla spółdzielni mieszkaniowych Rozwiano również niejasności dotyczące spółdzielni mieszkaniowych. Otóż można od nich kupić mieszkanie w jeden z trzech sposobów:
1. Gotowe ? ze znaną ceną
2. Na zasadach tożsamych z zakupem od dewelopera
3. Podpisać umowę o budowę lokalu
W pierwszych dwóch przypadkach nie było problemu. W ostatnim natomiast cena nie jest z góry znana. Szacuje się ją na początku, jednak może ona ulec zmianie w trakcie budowy. W związku z niewiadomą banki nie mogły na początku ustalić, czy dany lokal kwalifikował się do dopłaty MdM czy nie. Zgodnie ze zmianami od teraz banki nie mają problemu. Jako cenę przyjmują tą szacowaną na początku. Wcześniejsza spłata kredytu MdM = zwrot dopłaty Dotychczas osoby, które planowały zakup mieszkania np. za gotówkę mogły zaciągnąć kredyt tylko po to, żeby otrzymać dopłatę i spłacić kredyt np. po dwóch miesiącach bez konsekwencji. Było to pewnego rodzaju wyłudzanie pieniędzy. Obecnie, w ciągu pierwszych pięciu lat, przy wcześniejszej całkowitej lub częściowej nadpłacie kredytu w wysokości większej niż dopłata trzeba będzie zwrócić otrzymane wsparcie. W praktyce oznacza to, że przez pierwsze pięć lat możemy bez konsekwencji nadpłacić kredyt tylko do wysokości dopłaty. Po tym okresie ograniczają nas tylko ew. prowizje bankowe.
Wyjątek ? jeżeli umowa kredytowa była zawarta przed wejściem w życie nowelizacji (czyli przed 01.09.2015 r.) to wcześniejsza spłata w ciągu pierwszych pięciu lat nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami (poza ew. prowizją w banku).
Mieszkanie wynajmowane od dewelopera Zgodnie z zapisami w nowelizacji ustawy opisującej program Mieszkanie dla Młodych, jeżeli deweloper wynajmował nowo wybudowane mieszkanie i planuje je sprzedać, to w zależności od tego, kto będzie nabywcą będzie ono na potrzeby określenia maksymalnej ceny za m2 traktowane jako rynek pierwotny lub wtórny:
1. Jeżeli nabywcą mieszkania będzie osoba, która jako pierwsza wynajmowała mieszkanie od dewelopera, będzie obowiązywała maksymalna cena, jak dla rynku pierwotnego.
2. Jeżeli nabywcą będzie inna osoba niż opisana w pkt. 1. będzie obowiązywała cena maksymalna, jak dla rynku wtórnego.
Zmiany na plus, ale? Ogólna ocena zmian wypada zdecydowanie pozytywnie. Dopuszczenie do programu Mieszkanie dla Młodych nieruchomości z rynku wtórnego znacząco zwiększy jego zasięg, obejmując również małe miejscowości. Kolejnym ważnym plusem jest zwiększenie dopłaty dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci oraz rozluźnienie warunków dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Plusów jest zdecydowanie więcej ? m.in. rozwiązanie niejasności przy mieszkaniach spółdzielczych, czy poszerzenie grona współkredytobiorców.
Jest jednak kilka kwestii, które wciąż nie są doskonałe. Jedną z nich jest brak uwzględnienia związków nieformalnych. Para bez ślubu może razem wziąć kredyt MdM, ale tylko jedna osoba będzie mogła zostać właścicielem nieruchomości. Kolejnym minusem jest trochę niesprawiedliwa dystrybucja dopłaty dla rodzin z np. dwójką dzieci. Jeżeli kredytobiorcom urodziła się dwójka dzieci miesiąc przed złożeniem wniosku o dopłatę ? dostaną 20% wsparcie, jeżeli miesiąc po złożeniu dopłaty ? tylko 10% wsparcie.

2015-09-04Marcin Wypych

Zobacz również

SZKOLENIE

Poznaj szczegóły programu MdM! Najbliższe spotkanie:
2019-08-30
ZAPISZ SIĘ NA
DARMOWE SZKOLENIE

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco
z programem MdM!
ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER

PODOBNE ARTYKUŁY

Skorzystaj z darmowej pomocy doradcy
+48 664 435 513
Zgłoś błąd na stronie.